Навигација

Александра Јанковић члан Савета

Рођена  5. марта 1959. у Крагујевцу, основну школу "Јанко Веселиновић", а потом и једанаесту београдску  гимназију завршила у Београду. Завршила две године Архитектонског факултета у Београду (просек 9,00), а након тога Филозофски факултет, Одељење за психологију, клинички смер (просек 9,34).

Од 1987. до 1991. , са колегом Жарком Кораћем,радила као водитељ ТВ- емисије: "Недељник", одговарајући на писма и питања деце, уз пружање препорука за васпитно- образовни рад са децом,  намењених како деци, тако и родитељима и васпитачима.

У периоду од 1987. до 1991. била сарадник у редакцији школског и образовног програма Телевизије Београд, учествујући у планирању, реализацији и вођењу емисија "Недељник" и "Трибина". Била сарадник и консултант за емисије "Кругови живота" ( редакција научног програма Телевизије Београд), "Хало, директоре" и "У сну сан" (редакција забавно- рекреативног програма Телевизије Београд. ). 

Годину дана (1989-1990.) радила као аутор и водитељ емисије "ТВ АПЕЛ", првог психолошког саветовалишта на телевизији (најпре на "ОК каналу", а затим на "Трећем каналу" ТВ Београд).

Од 7. марта 1988. до 30. новембра 2001. године радила као клинички психолог у Институту за психијатрију Универзитетског Клиничког Центра у Београду (одељење за психозе).

 Од септембра 2000. године до септембра 2003. радила као сарадник "Православног Пастирско - саветодавног центра архиепископије београдско – карловачке",  и то као психотерапеут  у саветовалишту, а сваке суботе и као координатор разговора о вери са групом младих полазника школе за пастирске основе саветодавног рада.

Била је аутор и водитељ ТВ емисије "Саборник", која се бавила најразличитијим аспектима религиозности, вере и црквене праксе СПЦ : емитована од 7. јануара 2002. до 10. марта 2007. године.

Функцију народног посланика "Српског покрета обнове" у Скупштини Србије, обављала је у два сазива: од јуна до октобра 1993. и од 24. јануара 1994. до 3. јуна 1998. године.

На позив "USIA" ( "United States Information Agency") боравила 1996. у САД, учествујући у интернационалном пројекту: "Women in politics".

Од 11. јуна 2008. до 11. јуна 2012. обављала функцију народног посланика "Нове Србије" у Скупштини Републике Србије.

По напуштању политичке делатности, запослила се , као клинички психолог,  у Клиничком Центру Србије, основала Одсек за спречавање злостављања на раду, којим руководи од 24. јануара 2013. године.

За члана Савета РЕМ-а изабрана је одлуком Скупштине Србије- 3. марта 2016. године.

 

 

Радно искуство:

Током студија учествовала у различитим студентским организацијама и покретима ("Мултигносис", "АЛГРЕНА - Алтернативна група за ресоцијализацију наркомана", "Центар за развијање здравих стилова живљења") као и истраживањима (пројекат проф. др Јосипа Бергера – "Стандардизација ВАИС скале", истраживања у сектору маркетинга листова "Борба", "Политика", "Дело").

Током 1987. године са колегом, клиничким психологом Емилом Купеком, водила програм психолошко превентивног рада у Дому омладине "Пинки".

У истој установи учествовала у психолошко - превентивном раду са децом и саветодавном раду са родитељима (забавиште "Дружионица").

Од 1987. до 1991. радила као водитељ ТВ- емисије: "Недељник", у којој је са колегом Жарком Кораћем, одговарала на питања деце, уз пружање препорука за васпитно- образовни рад са децом,  намењених како деци, тако и родитељима и васпитачима. Емисија се емитовала на територији читаве бивше Републике Југославије и била једина, такве врсте, од тог времена до данас.

У периоду од 1987. до 1991. била сарадник у редакцији школског и образовног програма Телевизије Београд, учествујући у планирању, реализацији и вођењу емисија "Недељник" и "Трибина". Била сарадник и консултант за емисије "Кругови живота" ( редакција научног програма Телевизије Београд), "Хало, директоре" и "У сну сан" (редакција забавно- рекреативног програма Телевизије Београд. ). 

Годину дана (1989-1990.) радила као аутор и водитељ емисије "ТВ АПЕЛ", првог психолошког саветовалишта на телевизији (најпре на "ОК каналу", а затим на "Трећем каналу" ТВ Београд).

Од 1992. до 1994. водила рубрику "Психолог вам одговара" у часопису "Сабор".

Од 7. марта 1988. до 30. новембра 2001. године радила као клинички психолог у Институту за психијатрију Универзитетског Клиничког Центра у Београду (одељење за психозе), где је, поред свакодневних индивидуалних сеанси (са хоспитализованим, али  и диспанзерским клијентима ) водила и 3 типа психотерапијских група, по један пут недељно : са студентима психологије и медицине, са психотичним клијентима и са клијентима дијагностикованим као поремећаји лицности.

Од септембра 2000. године до септембра 2003. радила као сарадник "Православног Пастирско - саветодавног центра архиепископије београдско – карловачке",  и то као психотерапеут  у саветовалишту, а сваке суботе и као координатор разговора о вери са групом младих полазника школе за пастирске основе саветодавног рада.

Септембра 2011. била је члан комисије за одабир кандидата за вероучитеље, којом је председавао епископ хвостански г. Атанасије Ракита.

Била је аутор и водитељ ТВ емисије "Саборник", која се бавила најразличитијим аспектима религиозности, вере и црквене праксе СПЦ.

Емисија је била приказивана на Првом програму РТС, сваке недеље у 11.30, од 7. јануара 2002. до 10. марта 2007. године.

Функцију народног посланика "Српског покрета обнове" у Скупштини Србије, обављала је у два сазива: од јуна до октобра 1993. и од 24. јануара 1994. до 3. јуна 1998. године.

На позив "USIA" ( "United States Information Agency") боравила 1996. у САД, учествујући у интернационалном пројекту: "Women in politics".

Била је једна од оснивачица хуманитарне организације: "Спона".

 

Од  8. октобра 2007. до 5. септембра 2008. године радила као посебни саветник за односе са јавношћу министра инфраструктуре Велимира Илића, у Министарству за инфраструктуру Владе Републике Србије.

Од 11. јуна 2008. до 11. јуна 2012. обављала функцију народног посланика "Нове Србије" у Скупштини Републике Србије.

По напуштању политичке делатности, како у Скупштини, тако и у странци, 01. 12. 2012. запослила се у Клиничком Центру Србије, као клинички психолог, где је основала Одсек за спречавање злостављања на раду.

Од 24. јануара 2013. ради у Клиничком Центру Србије као руководилац Одсека за спречавање злостављања на раду.

 

Oстале вештине: 

енглески језик: пишем и течно говорим.

италијански језик: пишем и течно говорим.

 

Профил:

Прецизна и поуздана у извршавању радних задатака.

Амбициозна и заинтересована за  даље учење и усавршавање.

Потпуно предана раду и спремна за додатно ангажовање на послу.

Корисна за тимски рад, ефикасна у извршавању задатака, али способна и за самостални  рад и преузимање одговорности при доношењу одлука.

Самоиницијативна и кооперативна, креативна.

Одговорна  као радник и сарадник, критична према себи, отворена за дијалог.

 

 

Семинари и курсеви:         

Завршена едукација из трансакционо – аналитичке терапије.

Завршен курс Неуролингвистичког програмирања.

Завршена обука за психотерапију поремећаја личности.

Завршена обука за аналитички оријентисану психотерапију психоза, граничних и нарцистичких поремећаја личности.

Завршена обука за посредовање у области спречавања злостављања на раду.

Учешће, у својству предавача, у бројним семинарима намењеним обуци кандидата за рад у електронским медијима.